Tech ramblings by Marcin

5 best things to do with your Kindle

2011-08-22 22:19

I bought a Kindle (3rd generation, Wi-Fi only) some time ago - like half a year ago. Read some books, done some web-browsing (awful, quite unpleasant). Gradually I became more and more curious of other things possible to achieve with this slate-looking piece of tech. These are my thoughts and ideas.

Got a Kindle? Use it every day? Feel like modding or extending your ways of usage? Great! Read on, and share your thoughts in comments!

 1. Readability! - This web app is great! Generally this is a simple plug-in for your browser that will show a little button somewhere on the toolbar, and if you click it, the page you're reading now will be transformed into nice and sleek content-only page. Look on the screen below:

  This plug-ins additional function is sending to Kindle account. That's the nicest way to read those loads of RSS-sources articles :) The only limitation is that graphics won't be included if resulting file would exceed allowed size of kindle documents - that's 2MB AFAIR.
 2. Install some hacks! - be that serious hacks or rather some simple software modifications:
  • read all book formats with Calibre - link
  • play Zork on a Kindle!!! - link
  • alternative Kindle keyboard - link
  • custom fonts - link
 3. Install custom screen-savers - do this to be able to install your own images. ...because you've always wanted to have some other things on screen when your kindle is in standby mode. Of course, the original screen-savers look great, but there are only few. Installing this hack gave me an opportunity to have a multitude of new images. Now my Kindle looks even better!
 4. Try out Chinese kindle software - doukan.com - As a matter of fact, I haven't installed that software yet. It doesn't look good enough for me, and has some minor problems. However this is great, that there is actually some other option - I'm not forced to use the official firmware. And this distribution has many nice features like PDF reflow.
 5. Enable Chinese fonts support on your kindle - damn! I'd like a simple, step by step tutorial on how to set up chinese fonts on a kindle. I'd like to put some font file on my device, fire some chinese book and be able to see the actual characters..
 6. Programming for Kindle - with Kindle Official SDK - well, not quite! - unfortunately this is reserved only for the Chosen Ones. I've applied for the SDK but they haven't sent me my developer key yet, and it's been ~2 months. This is not "being supportive" or "supporting the community".

And how do You use your Kindle? Perhaps you're doing some serious, crazy things with it? Share your thoughts!

Comments

Zgłosiłem się po kindlowe SDK prawie rok temu i niiic, cisza. Widać nie jestem dość cool, by dać mi tę zabawkę do ręki :)

Co do książek, to fakt, DRM wszędzie. Ale DRM w ebookach działa jak każdy inny (czyli marnie -- da się zdjąć DRM Empiku, Amazona, itp.), więc użytkownik z odrobiną zacięcia da radę.

PS. Mój kindel postanowił wyzionąć ducha jakoś w zeszłym tygodniu, na 10 dni przed upływem gwarancji. Kindle znajomej padł ciut (tydzień-dwa?) wcześniej. Amazon bez szemrania wysyła nowe, ale... nie sposób oprzeć mi się uczuciu, że te urządzonka były obliczone na rok życia. A przynajmniej pierwsza seria z preorderów, obecne są (mam nadzieję) już trwalsze.

Dzięki za odpowiedzi :)

Też kupowałem kindle ~6 m-cy temu więc się wtrącę:

Ad 1. Ja kupowałem bezpośrednio w Amazonie i nie zapłaciłem VAT-u (OIDP cła na elektronikę z USA nie ma).
Ad 2. Przeglądarka IMHO z JS radzi sobie całkiem dobrze, ale jest cholernie wolna i nawigacja jest niewygodna.
Ad 3. Domyślnie tylko WPA2-PSK, ale jest tam nomalny wpa supplicant więc można edytować sobie konfig i szaleć.
Ad 4. Ja całkiem sporo czytam i ładuje raz na miesiąc, może minimalnie częściej.
Ad 5. Można kupować z Amazona, ja kupuje z Amazon UK, bo kiedy konfigurowałem Kindle to miał niższe ceny książek. Co do DRM to obsługuje tylko swój DRM (czyba azw, czyli mobi + Amazonowy DRM), z innych trzeba zdjąć DRM i skonwertować na obsługiwany format (Calibre rulez!).

Okej, no więc po koleji:

1. Kupowałem bezpośrednio na Amazon - tyle że na amerykańskim, bo tylko z tamtego ślą Kindle do Polski. Uważam, że to jest najtańsza możliwa opcja. Cło opłaca Amazon, Ty niczym się nie przejmujesz, wszystko jest zrobione za Ciebie. Cała impreza kosztowała mnie coś koło 400zł (Kindle 3 wifi only). Z tego co widziałem to na Allegro jest zdecydowanie drożej.

2. Przeglądanie stron na Kindlu to tylko w razie naprawdę dużej potrzeby. Mi się nie podoba, wyświetlacz jest na tyle mało responsywny, że swobodne surfowanie po sieci jest niewykonalne. Jak musisz koniecznie coś sprawdzić, to sprawdzisz, ale dla przyjemności to raczej w ten sposób się tego nie robi ;-)

3. Nie mam dostępu do WPA2 z Radiusem. Używam na WPA2 z PSK - i działa bez zarzutu. Może pogooglaj gdzieś?

4. To prawda, trzyma miesiąc, tylko trzeba pamiętać żeby Wi-Fi wyłączać, bo nawet na standbaju zrzera baterię.

5. W Polsce można bez problemu kupować książki z Amazona (nadal, przez Wifi, bo przez 3G to nie wiem). Co do Polskich sklepów, to o ile oferują wspierane przez Kindla formaty, to nie powinno być problemu. Ja osobiście raczej mało książek kupuję na Kindla - korzystam z ogólno dostępnej klasyki + mam osobno kupione PDFy itp. Generalnie nie przeczytasz żadnych książek w pub'ach ani tym podobnych formatach. Aczkolwiek są na to haki (między innymi chinski software, o którym pisałem).

W każdym razie polecam zakup, bo naprawdę warto - chyba że wolałbyś coś w stylu IPada (kolory, łatwe surfowanie), to wtedy Kindle nie jest dla Ciebie :)

Sorry że po polsku, ale przymierzam się do kupna Kindla, i mam parę pytań, wybacz jeśli zaśmiecam ci notkę:

1. Gdzie kupowałeś bezpośrednio na Amazonie czy przez pośrednika z Allegro, jak z cłem i innymi podatkami?
2. Przeglądarka w Kindle 3 podobno na webkicie, jak w praktyce, dobrze sobie radzi ze stronami, co z JSem?
3. WiFi obsługuje szyfrowanie WPA2 korporacyjne z serwerem RADIUS, czy tylko wersję WPA2 z PSK?
4. Jak z bateryjką, słyszałem że miesiąc daje rady, prawda to?
5. Można w Polandii kupować w Amazonie książki do Kindla? Są jakieś polskie sklepy z polskimi legalnymi ksiażkami, które później bez problemów wrzucę do Kindla, czy przez DRM nie da rady?