Tech ramblings by Marcin

Recenzja - Drools JBoss Rules 5.0 Developer's Guide

2010-04-14 20:11

Kilka dni temu skończyłem czytać niezbyt grubą - jak na standardy branżowej literatury - książeczkę o Droolsach.A co to jest Drools? Ot taki silnik reguł od JBossa, stronę ma o tu: http://jboss.org/drools. Umożliwia on wydzielenie reguł biznesowych do oddzielnego komponentu przez co możemy zyskać na przejrzystości naszego kodu oraz odseparować potencjalnie podatny na zmiany fragment - logikę biznesową właśnie :) Oczywiście można przy pomocy Droolsów zrobić dużo więcej fajnych rzeczy, ale jest to dalekie od podstawowych informacji.

Nie będę jednak tu rozpisywał się na tym czym są a czym nie Droolsy, przecież lepiej zrobi to strona projektu. Co zaś d osamej książki, to jest ona godna polecenia, bo w przejrzysty sposób tłumaczy zawiłości języka reguł. Bardzo dobrze również, że każdy przykład tworzony jest w duchu TDD czyli najpierw test, a dopiero później implementacja.

Spektrum podejmowanych przez książkę tematów jest dosyć szerokie, bo oprócz podstawowej wiedzy o Droolsach możemy się też dowiedzieć trochę o projektach pokrewnych, takich jak:

  • Drools Fusion - do CEP (Complex Event Processing)
  • Drools Guvnor - web gui do zarządzania i testowania reguł
  • Drools Flow - coś na kształ implementacji BPM - da się w tym jakiś proces biznesowy zrobić

Książka zawiera również wiele przykładów na użycie konkretnych zaproponowanych rozwiązań. Dzięki temu nie zostaniemy, po zakończeniu lektury z suchą wiedzą na temat technologii, a powinniśmy mieć pojęcie, w które miejsce w aplikacji dany klocek pasuje.

Link do strony na Amazon

Comments

I may be a little bisaed, considering that these adorable brothers happen to be my sons, but I am truly grateful to Wanda for capturing some wonderful moments of my boys. She was incredibly patient, and established an immediate rapport with the both kids. I love the fact that she was able to come to my home, and take pictures in an environment where the boys are at their most comfortable. Not only did she take her time and didn't make us feel rushed, but she was so personable and easy to work with, I won't hesitate to contact her again in the future. Thanks again Wanda!

Na SO http://stackoverflow.com/search?q=drools+book nie można znaleźć żadnych polecanych książek do drools, więc dobrze, że u Ciebie się taka znalazła.

literówka "d osamej książki" ;)