Tech ramblings by Marcin

The Departed

2007-11-08 00:00

Film ten to remake "Infernal Affairs", z Hong Kongu. Moją opinię na temat tego filmu można sobie przeczytać gdzieś wcześniej na tym blogu. No ale Amerykanie postanowili zrobić swoją wersję tego filmu. Niestety niezbyt się to udało, choć po trailerach zapowiadało się całkiem całkiem. A tymczasem co wyszło z tego przedsięwzięcia? Nie za wiele.

Fabuła jest kalką z oryginału, choć niektóre wątki są bardziej rozbudowane. Z grubsza chodzi o pojedynek pomiędzy dwoma kretami, jeden to kret irlandzkiej mafii w policji, a drugi to policjant w mafii. Początkowo nie wiedzą o sobie i próbują odkryć swoje torzsamości. W roli kreta mafijnego - Matt Damon, a jego przeciwnika gra Leonardo Di Caprio. Jest jeszcze kilka znanych twarzy, choćby Jack Nicholson, grający szefa mafii, Marteen Sheen - szef policji. Zagrał tu nawet Mark Wahlberg, dostał rolę, której nie było w oryginale. Zagrał dosyć ciekawie, jak na swoje drewniane możliwości, jednego z szefów Leonarda.

Możliwe, że film dałoby się oglądać nie znając pierwowzoru, ale jak dla mnie jest on niesamowicie spłycony, pomimo tego że trwa prawie 2 godziny i dodano kilka scen i wątków nie poprawia to jakoś zrozumienia treści. Film jest pocięty, sceny się nie łączą ze sobą, a cała historia wygląda dosyć niewiarygodnie. Do tego Nicholson, który gra poprawnie jak na swoje możliwości, ale jest postacią przesadzoną ponad miary.

Dodany został nawet wątek romansu, co już jest kompletną pomyłką. Czy amerykanie naprawdę potrzebują tego w każdym filmi?!

Film nie trafiony, szkoda czasu, lepiej kupić sobie właśnie wydane na polskim rynku DVD oryginału "Infernal Affairs" :D

departed

The Departed (2006)
Reżyser: Martin Scorsese
Obsada: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Alec Baldwin